Budowa drogi wewnętrznej – wymogi prawne i formalności

Bez względu na to, czy buduje się drogę wewnętrzną, gminną, czy wojewódzką przy planowaniu inwestycji trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy i normy prawne. Regulacje określają bowiem warunki techniczne oraz formalne, które musi spełniać infrastruktura drogowa, żeby była trwała i bezpieczna dla użytkowników. O czym należy pamiętać w przypadku budowy drogi wewnętrznej?

Droga wewnętrzna to każda droga niezaliczana do dróg publicznych, która jest przeznaczona wyłącznie do ruchu wewnętrznego np. droga osiedlowa lub dojazdowa do posesji. Jej budowa wiąże się z koniecznością spełnienia konkretnych warunków technicznych i formalnych. Przepisy jasno określają m.in. jakie powinny być parametry zjazdu z drogi publicznej czy rodzaj wykorzystanej nawierzchni. Mówią również, kiedy należy uzyskać pozwolenie na budowę, a kiedy nie będzie ono konieczne.

Formalności związane z budową drogi wewnętrznej

W jakich sytuacjach pozwolenie na budowę drogi wewnętrznej nie jest wymagane? Nie trzeba uzyskiwać pozwolenia wtedy, gdy:

  • z drogi wewnętrznej będą korzystać wyłącznie mieszkańcy osiedla lub posesji,
  • droga znajduje się w granicach działki należącej do inwestora,
  • droga będzie miała do 5 m szerokości,
  • droga pozostanie drogą nieutwardzoną i nie zostanie na niej położona nawierzchnia.

Wówczas wystarczy tylko dokonać zgłoszenia budowy w starostwie powiatowym lub urzędzie gminy, do którego przynależy nieruchomość.

Jeżeli jednak:

  • z drogi wewnętrznej będą korzystać np. służby ratunkowe lub osoby trzecie,
  • droga ma przebiegać przez kilka działek lub będzie zlokalizowana w pasie drogowym,
  • droga będzie miała ponad 5 metrów szerokości,
  • planowane jest utwardzenie drogi i położenie dowolnego rodzaju nawierzchni, należy uzyskać pozwolenie na budowę od właściwych urzędów powiatowych lub gminnych. Wniosek można złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy e-budownictwo (https://e-budownictwo.gunb.gov.pl) albo stacjonarnie

Po otrzymaniu kompletu dokumentów urząd ma 65 dni na wydanie decyzji.

Zgłoszenie budowy a pozwolenie na budowę

Czym się różni zgłoszenie budowy od pozwolenia na budowę? Zgłoszenie to prosta formalność – inwestor informuje stosowny urząd, że wykonał prace budowlane. Natomiast pozwolenie jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wiąże się z koniecznością czekania na decyzję urzędu, który może zaakceptować lub odrzucić wniosek.

Do wypełnienia wniosku zgłoszenia budowy drogi wewnętrznej potrzebne są informacje o inwestorze oraz o lokalizacji i parametrach technicznych drogi. Do dokumentu należy dołączyć również projekt budowlany i decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Natomiast w przypadku wniosku o pozwolenie na budowę wymagania są analogiczne, ale rozszerzone o konieczność dołączenia opinii i uzgodnień.

Budowa zjazdu z drogi gminnej lub powiatowej

A jak to wygląda w przypadku budowy zjazdu z drogi gminnej lub powiatowej? Jeśli inwestycja wymaga utworzenia zjazdu z drogi publicznej, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od zarządcy tej drogi. Zarządcą drogi gminnej może być wójt, burmistrz albo prezydent miasta, zaś drogi powiatowej starosta powiatu. To do tych organów należy się zwrócić z wnioskami.

Jeśli urząd uzna, że zjazd będzie stwarzał zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, może odmówić wydania pozwolenia. Jeżeli jednak projekt zostanie wykonany zgodnie z przepisami i urząd nie znajdzie podstaw do jego podważenia, inwestor uzyska pozwolenie na budowę zjazdu z drogi publicznej. Jak wspomniano wcześniej, decyzja powinna zostać wydana w ciągu 65 dni od daty złożenia dokumentów.

Podsumowując, budowa drogi wewnętrznej jest obostrzona szeregiem przepisów, które trzeba wziąć pod uwagę na etapie planowania inwestycji. W niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę od odpowiedniego organu, np. starostwa powiatowego, a w niektórych wystarczy dokonanie zgłoszenia. Zawsze jednak budowa wiąże się z formalnościami, których inwestor powinien być świadomy.